Przyszła mamo! Ciąża nie musi boleć.


Przez 9 miesięcy nasze ciało całkowicie zmienia się do wspaniałego okresu jakim jest poród  i potem połóg . Zadbajmy o to także z punktu widzenia anatomii i fizjologii człowieka. Dlatego tak ważnym elementem podczas ciąży jest fizjoterapia , przechodzimy szereg zmian biomechanicznych jak i hormonalnych a to one są odpowiedzialne za to co może dziać się negatywnego w naszym ciele.
Z racji tego że brzuch Pani w ciąży rośnie sukcesywnie codziennie zmienia to położenie środka ciężkości, przez co czasem czynności z życia na co dzień są wyczynem jak np.; siedzenie, stanie, chodzenie. Pamiętajcie że tkankom ,stawom, które rozciągają się na co dzień można pomóc zarówno poprzez ruch, masaż, terapie ( dobrane indywidualnie). Dziś niestety dysfunkcje miednicy traktuje się jako „ normę” w ciąży. Prawda jest taka że problemy z miednicą, spojeniem łonowym czy kręgosłupem w większości można zlikwidować. Cieszy nas fakt że coraz więcej lekarzy poleca pracę z fizjoterapeutami , gdyż jak taka kobieta ma potem efektywnie rodzić jeśli lekarz prowadzący każe odpoczywać całą ciążę. Nie mówimy tu o wskazaniach medycznych.


Fizjoterapia w ciąży ma na celu;
*Zmniejszenie dolegliwości w ciąży np. ze strony odcinka lędźwiowego czy spojenia łonowego.
* Korekcję dysbalansu mięśniowego oraz zwiększenie zakresu ruchomości.
*Poprawa pracy płynów ustrojowych ( nie musimy mieć opuchniętego ciała nawet przed porodem!)
Co więcej prawie większość moich Pan idzie do porodu bez opuchlizny jak „balon” tzn że tlen i krew w ciele pacjentki jest dobrze transportowcy , oczywiści to zaowocuje przy porodzie. Dana pacjentka posiada większy i wydatniejszy zasób tlenowy, które potrzebuje dziecko.

Często słyszę w gabinecie że „brak postępu w porodzie”, co zrobiłaś żeby ten postęp był? Oprócz długich spacerów z mężem? Poród od strony fizjologii i anatomii człowieka to ogromny maraton, trzeba na to pracować fizycznie przez 9 msc ( dobrze byłoby wcześniej , minimum 3-4 msc przed staraniem się o dziecko).
 Podczas porodu Twoje tkanki będą się rozciągać więc dobrze byłoby żebyś wiedziała jak pracować w pozycjach wertykalnych ( odsyłam do naszej wspaniałej położnej Kasi J) ale także np. jak zaczyna się poród, powinnaś wiedzieć jak pracować ze swoją kością krzyżową, masażem stóp w odpowiednich punktach aby już zacząć wydzielanie oksytocyny naturalnie! Oraz jak pracować ze wspaniałym środkiem ścięgnistym krocza , który naturalnie się rozciągnie a  nie pęknie czy zostanie wykonane naturalne cięcie krocza.

Kobiety koło 2-3 trymestru doznają ogromnych zespołów bólowych w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego , gdyż Twoja miednica, stawy krzyżowo-biodrowe, spojenie łonowe przyjmuje ogromne obciążenie. Poprzez odpowiednio dobrane techniki terapii manualnej czy techniki osteopatyczne walczymy z nimi. U Pań w ciąży wspomagamy się plastrowaniem , które przedłuża efekt.

Ból stawów krzyżowo-biodrowych często rzutowany jest na pośladki. Dolegliwość ta może utrudniać ciężarnej kobiecie chodzenie, podnoszenie nogi, siadanie. Zalecane są wzmacniające ćwiczenia obręczy biodrowej i mięśni dna miednicy dla lepszej stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego.

Na skutek przeciążenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz napięcia mięśni tylno-dolnej strony ciała może dojść do podrażnienia nerwu kulszowego, pseudo rwy kulszowej. A to wcale nie rwa kulszowa tylko podrażnienie mięśnia gruszkowatego. Objawy z tym związane to ból pleców, pośladków i kończyn dolnych oraz ich osłabienie i drętwienie. Fizjoterapia w ciąży w tym przypadku wykorzystuje ćwiczenia rozciągające, terapię manualną i pozycje ułożeniowe dla zmniejszenia dolegliwości.

Progesteron (hormon ciążowy) powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy, by umożliwić poród. W związku z tym może dojść do osłabienia mięśni zaciskających cewkę moczową, co prowadzi do wysiłkowego nietrzymania moczu –nie stresuj się! To normalne , tylko musisz o tym wiedzieć i musisz zadbać aby patologia ta nie stała się codziennością a coraz częściej się z tym spotykam. Po porodzie należy wzmocnić mięśnie dna miednicy stosując odpowiednie ćwiczenia. Ale to już wiecie ;)

Pozdrawiam Was ciepło w poniedziałkowe popołudnie :D




Komentarze