Niedawno sama byłam na Waszym miejscu ....

DZIEWCZYNY CENNY ARTYKUŁ:)? czekam na Wasze komentarze !
Kilka dni temu był mój start w Naszym Kieleckim Szpitalu Św Aleksandra na Kościuszki ( ArtMedik ) Kielce , w związku z tym szybko Wam opiszę jakie mnie myśli naszły.
Oczywiście były to dla mnie ogromne emocje , radość że mogę na takim oddziale Ginekologii- Neonatologii być , no i łezka w oku mi się zakręciła gdyż rok temu to ja byłam w roli tych Pan gdyż na świat przyszła moja Klara  (Pozdrawiam Panią z 6 , z drugiego łóżka )! 
Wracając do tematu : KOCHANE KOBIETY WRESZCIE KTOŚ O WAS ZADBA ( FIZJOTERAPEUCI) ! ale od początku....

Rehabilitacja po porodzie (okołoporodowa ) ale o co chodzi ?
Dziś panuje stereotyp że kobieta od zawsze rodziła więc co tu rehabilitować skoro i tak sobie poradzimy. To prawda !  Kobieta to taki typ że zawsze sobie poradzi ale jak to zrobić żeby mieć tylko dobre i miłe odczucia. Po dzisiejszym obchodzie odczucia sa różne ! wierzcie mi... Gdybyśmy nie rodziły, to nie było by nas wszystkich! Kobiety jesteście wyjątkowa naprawdę!
Wiemy także że, choć jesteśmy stworzone by rodzić, to do takiego "wyczynu" należy się przygotować odpowiednimi ćwiczeniami dna miednicy i oddechu, a także warto przygotować się mentalnie.
Czas po porodzie, gdzie jesteśmy już MAMAMI (i tu zaczyna się wspaniały czas ,dziś było widać te iskierki w oczach każdej mamy).Nasz mały bobas jest teraz najważniejszy i to jemu poświęcamy większość czasu i uwagi. Myślę, że dużą uwagę powinniśmy poświęcić w tym czasie także matce, bo przez całą ciążę jej ciało się zmieniało, bo w czasie porodu doszło do bardzo dużej zmiany, i nie ma tu różnicy czy poród był cc czy sn. Brzuch był duży,nabrzmiały i nagle musi się w miarę szybko obkurczyć, ale jak ?  

Co rehabilitujemy?
DNO MIEDNICY
To partia mięśniowa które tworzą tzw "hamak" zamykający nas od dołu. To na nich spoczywają: pęcherz moczowy, macica i jelita. A w ciąży macica znacznie powiększa swoje rozmiary. Mamy więc za sobą dziewięć miesięcy sporego obciążenia tych mięśni, jeśli miałyśmy szczęście to umiałyśmy odpowiednio je ćwiczyć. W czasie porodu drogami natury często dokonuje się nacięcia krocza ( i tu kontrowersja gdzie zaskoczyłam Panie dziś na oddziale, nie zapierajcie się przed cięciem krocza) czasem warto ochronić dno miednicy bo mięsień trudniej odbudować a skóra się zregeneruje! NAPRAWDĘ , lub dochodzi do jego pęknięcia. Zaraz po porodzie musicie być odpowiednio rehabilitowane- wzmocnienie i wyrównanie napięć, a także nauka prawidłowej pracy np. podczas wizyt w toalecie czy wysiłku- ochroni nas to przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu i obniżeniem narządów, poprawi jakość życia seksualnego, wzmocni Waszą postawę i pewność siebie- bo mięśnie dna miednicy mają wpływ na wiele sfer naszego życia.
MIĘŚNIE BRZUCHA -nie są na pierwszym miejscu w pierwszej dobie wiec nie będę Was bombardować informacjami są ważniejsze kwestie 

BLIZNY- i te po cc i te po nacięciu krocza.
Tu sprawa wygląda bardzo poważnie (kobiety myślą że się zagoi i jakoś będzie), a każda blizna zmienia dużo w naszym ciele.KAŻDĄ , KAŻDĄ BLIZNĘ TRZEBA MOBILIZOWAĆ. Pamiętaj, że blizna po cc to nie tylko nacięcie skóry- wewnątrz Twojego ciała jest jeszcze co najmniej dwa szycia- na mięśniach i na macicy. Jeśli pomiędzy tymi bliznami utworzą się dodatkowe zrosty dojdzie do ograniczenia ruchomości- często tego nie zauważasz, bo Twoje ciało kompensuje sobie takie ograniczenia poprzez zmianę ustawienia różnych części ciała tak, żeby było Ci wygodnie( CO UTRWALA ZŁE NAWYKI I ROBI WIELE ZŁEGO W NASZYM ZDROWIU). Mogłabym dużo o tym pisać.....  Niestety kompensacje mają też drugie dno- taka zmiana ustawienia różnych części ciała względem siebie powoduje, że mięśnie, stawy itd. funkcjonują w zmienionych płaszczyznach przez długie lata ( a potem Panie po 20 latach mówią " Wie Pani ja mam takie problemy od zawsze z kręgosłupem od momentu kiedy urodziłam mojego " Jasia" pytam ile ten "Jaś" ma lat ...?! 35.... Sami sobie odpowiedzcie  ! Tak jak nie czuć tego od razu, tak zmiana taka powtórzona tysiące razy (np. podczas chodu) po kilku latach odzywa się jako kontuzją kolana czy barku,problemy gastryczne, urologiczne, ginekologiczne, kardiologiczne itd..... TAK! Blizna po cc może rzutować na całe ciało. Jak pracować z bliznami też pokażą Wam fizjoterapeuci !

POSTAWA CIAŁA

Bardzo ważnym elementem rehabilitacji młodej mamy jest postawa jej ciała. Pod koniec ciąży hormony wydzielane przez Twoje ciało szykują Cię do porodu. Mają one bardzo ważne zadanie- uelastycznienie stawów- więzadeł i ścięgien przed porodem. Niestety nie działają wybiórczo, tylko na wszystkie stawy. Często Panie w ciąży mówią, że stopa im urosła. Ona nie urosła, jej więzadła są bardziej elastyczne, a masa ciała sprawia, że się spłaszczają. Dochodzi do tego przodopochylenie miednicy- naturalne w ciąży, co prowadzi do rotacji wewnętrznej bioder- kolana idą do środka.Dodajmy jeszcze duży brzuszek pogłębiający lordozę lędźwiową i kompensacyjnie kifozę piersiową- w czym nie pomagają powiększające się piersi. Jest nad czym pracować- cała sylwetka jest do wzmocnienia oraz szybko musimy ją przywrócić do stanu sprzed ciąży.

Podsumowując kobieta po porodzie zasługuje i ma przywilej ze skorzystania z rehabilitacji okołoporodowej . Wiele krajów zapewnia swoim młodym mamom spotkanie z fizjoterapeutą, który pomaga im w uporządkowaniu ciał (i to obowiązkowo) wolą zapobiegać niż leczyć! W Polsce niewiele kobiet wie, że taka rehabilitacja jest potrzebna, że na nią zasługują i... że mogą na nią liczyć! ( stad moje zaskoczenie dziś na oddziale ! mimo że Panie zrobiły niezły wyczyn słuchały z ciekawością 

dziękuje za dzisiejszy pobyt , Panie są wspaniałe, dzieciaki śliczne! Szacunek dla Tatusiów , którzy są z nimi (i czasem bardziej słuchali niż Mamusie) .

Wspaniała Praca! Wspaniałe miejsce! Personel otwarty bo będzie Paniom pomagał w Fizjoterapii Kobiecej 
!
W razie czego jestem do Waszej dyspozycji 
Fizjoterapeuta
Ania Majcher

*Jeśli uważasz że warte uwagi proszę udostępnij 
Zdjęcie sprzed roku i teraz żeby nie było że nie byłam w ciąży 

Komentarze